<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.4 > Programlar

apxs - Apache Eklenti Aracı

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ko  |  tr 

apxs, Apache Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTP) sunucusu için ek modül derleme ve kurulum aracıdır. Bu araç sayesinde, bir veya daha fazla kaynak veya nesne dosyasından bir devingen paylaşımlı nesne (DSO - "Dynamic Shared Object" kısaltması) derlemek ve bu nesneyi (modülü) Apache sunucusuna çalışma anında mod_so modülünün LoadModule yönergesi üzerinden yüklemek mümkün olmaktadır.

Bu eklenti mekanizmasını platformunuzda kullanmak için DSO desteğinin olması ve httpd programının mod_so modülünü içerecek şekilde derlenmiş olması gerekir. Eğer bunlar mevcut değilse apxs aracı durumu size bildirecektir. Bunu aşağıdaki komutla kendiniz de sınayabilirsiniz:

$ httpd -l

mod_so modülü gösterilen listede yer almalıdır. Bu gereksinimler sağlandığı takdirde apxs aracı sayesinde DSO mekanizması üzerinden kendi modüllerinizi kurmak suretiyle Apache sunucunuzun işlevselliğini kolayca arttırabilirsiniz. Örnek bir uygulama:

$ apxs -i -a -c mod_foo.c
gcc -fpic -DSHARED_MODULE -I/dosya/yolu/apache/include -c mod_foo.c
ld -Bshareable -o mod_foo.so mod_foo.o
cp mod_foo.so /dosya/yolu/apache/modules/mod_foo.so
chmod 755 /dosya/yolu/apache/modules/mod_foo.so
[`foo' modülü /dosya/yolu/apache/etc/apache2.conf'ta etkinleştiriliyor]
$ apache2ctl restart
/dosya/yolu/apache/sbin/apache2ctl restart: httpd not running, trying to start
[Tue Mar 31 11:27:55 1998] [debug] mod_so.c(303): loaded module foo_module
/dosya/yolu/apache/sbin/apache2ctl restart: httpd started
$ _

dosya olarak bir C kaynak dosyası (.c), bir nesne dosyası (.o) ve hatta bir kütüphane arşivi archive (.a) belirtebilirsiniz. apxs aracı bu dosya uzantılarını tanıdığından C dosyalarını derleme işleminden, arşiv ve nesne dosyalarını ise doğrudan ilintileme işleminden geçirir. Fakat böyle önceden derlenmiş nesne dosyalarını kullanırken, devingen paylaşımlı nesne olarak kullanılmalarını sağlamak üzere konumdan bağımsız kod (PIC) üretecek şekilde derlenmiş olduklarından emin olmalısınız. Örneğin GCC'yi bunun için daima -fpic seçeneği ile kullanmalısınız. Diğer C derleyiciler için, apxs'in nesne dosyalarını derlerken kullanacağı seçenekleri öğrenmek için o derleyicilerin kılavuz sayfalarına bakınız.

Apache'deki DSO desteği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için mod_so belgesini okumakla yetinmeyip src/modules/standard/mod_so.c kaynak dosyasını da okuyunuz.

Ayrıca bakınız:

top

Kullanım

apxs -g [ -S isim=değer ] -n modüladı

apxs -q [ -v ] [ -S isim=değer ] sorgu ...

apxs -c [ -S isim=değer ] [ -o dso-dosyası ] [ -I include-dizini ] [ -D isim=değer ] [ -L lib-dizini ] [ -l kütüphane-adı ] [ -Wc,derleyici-seçenekleri ] [ -Wl,ilintileyici-seçenekleri ] [ -p ] dosya ...

apxs -i [ -S isim=değer ] [ -n modüladı ] [ -a ] [ -A ] dso-dosyası ...

apxs -e [ -S isim=değer ] [ -n modüladı ] [ -a ] [ -A ] dso-dosyası ...

top

Seçenekler

Ortak Seçenekler

-n modüladı
-i (kurulum) ve -g (şablon üretimi) seçenekleri için modül ismi belirtmek amacıyla kullanılır. Bir modül ismi belirtmek için bu seçeneği kullanın. -g seçeneği için bu gereklidir. -i seçeneği için ise araç, modül ismini kaynağın ismine bakarak veya (son çare olarak) dosya isminden tahmin etmeye çalışarak saptamaya çalışır.

Sorgu Seçenekleri

-q sorgu
httpd'yi derlemekte kullanılacak değişkenler ve ortam ayarları için bir sorgu gerçekleştirir. When invoked without sorgu belirtilmeksizin çağrıldığında, bilinen değişkenleri değerleriyle birlikte basar. İsteğe bağlı -v seçeneği liste çıktısını biçemler.

Modülünüzü yükleyecek httpd'yi derlemek için kullanılacak ayarları elle belirtmek için kullanılır. Örneğin, Apache'nin C başlık dosyalarının yerini kendi